Başkanlarımızdan Mesajlar

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu

Genel başkanlarının hapse atıldığı, genel başkanlarının tutuklandığı, düşüncelerin yasaklandığı süreçleri geçtik. Ama bütün bu süreçlerin içinde, çınar gibi ayakta kalan tek bir varlık var siyaset olarak o da Cumhuriyet Halk Partisi. Yüzüncü yılını kutlayacak. Bir kurumu, 100 yıl yaşatmak kolay bir olay değil. 100 yıl yaşatmak için bir kurumu; ideal gerekiyor, amaç gerekiyor, hedef gerekiyor. O hedefi aslında bize, Cumhuriyet Halk Partisi’ni kuran kişi verdi. Öyle bir ufuk verdi ki bize, o ufka yaklaştığımız zaman o ufkun biraz daha ilerlediğini ve yeni kuşakların o ufku bulmak için yeniden mücadele ettiğini bize gösterdi. Ve bizler, çağdaş uygarlığı yakalamak ve ona aşmak için mücadele ediyoruz. Elbette bu mücadelede bedeller ödendi. Elbette bu mücadele, sıradan bir mücadele değildi. Bir toplumu değiştirmek, bir toplumu geliştirmek, bir topluma çağdaş uygarlık hedefini vermek ve o hedefin peşinde milyonların koşmasını sağlamak kolay bir olay değildi. Ve bunu yapanlar, bu toplumun kanaat önderleriydi, bu toplumun yiğit insanlarıydı. Kendisini Cumhuriyet’e, Atatürk’e, devrimlerine, çağdaş uygarlığa adamış olanların partisiydi Cumhuriyet Halk Partisi. Ve Cumhuriyet Halk Partililer bunu hep birlikte yaptılar. Partili olsun olmasın aynı düşüncelerle yola çıktılar. Aynı adımları attılar. Aynı türküleri söylediler. Aynı umutları beslediler.

Aslında bizim mücadelemiz, bir hak mücadelesi. Bizim mücadelemiz, bir adalet mücadelesi. Bizim mücadelemiz, bir hukuk mücadelesi. Bu mücadeleyi verenlerin gönlünde, derin bir yerinde vefa dediğimiz bir duygu var. Vefa dediğimiz duygu sıradan bir duygu değildir. Vefa dediğimiz duygu, insanı sevenlerin duygusudur, geleceğe umutla bakanların duygusudur vefa dediğimiz duygu. Vefa dediğimiz duygu bir yerde bir kişi, bir çocuk yatağa aç giriyorsa o gece rahat uyumamak demektir. Vefa sıradan bir olay değildir. Gerçekten de insana özgü bir kavramdır ve insanoğlu bu kavramı büyütmek ve yüceltmek zorundadır. Kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun bu ülkenin insanlarına güveniyoruz. Onlara hep şunu söyledik ve söyleyeceğiz de; “Cumhuriyet Halk Partili olmak kolay bir olay değildir.” Cumhuriyet Halk Partili olmak için, yüreğinde insan sevgisi olacak, vatan sevgisi olacak, bayrak sevgisi olacak. Cumhuriyet Halk Partili olmak için hakkı, hukuku ve adaleti savunacaksınız.

Ben tabii böylesine güzel bir toplantıyı düzenleyen ve jürimiz var gerçekten de birbirlerinden değerli. Yıllarını Cumhuriyet Halk Partisi’ne vermiş olan parti büyüklerimize, onlara yürekten teşekkür ediyorum. Kadınların partide daha fazla olması lazım. Partide kadınlara ve gençlere daha fazla yer olması lazım. Bunları sağlamamız lazım.

Ve tabii geleneksel olarak Vefa Ödüllerini her yıl yapan, bizleri buluşturan, vefa duygusuyla bizi bir araya getiren Beylikdüzü İlçe Başkanına, Beylikdüzü Belediyesi’ne ve doğal olarak bu geleneği başlatan Sayın Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etmemiz gerekiyor. Hiç endişeniz olmasın, en ufak endişeniz olmasın. Yakın bir gelecekte göreceksiniz Mustafa Kemal’in Türkiye’sini demokrasi ile taçlandıracağız. Bunu hep birlikte yapacağız.

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı

 

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4. Vefa Ödülleri Töreni Konuşmasından alınmıştır.
11/12/2019